Wilanów przedszkola – co przyniesie pierwszy rok edukacji?
To pierwszy oficjalny rok szkolny Twojego dziecka! Jeśli zastanawiasz się, jak obecnie wygląda program nauczania w przedszkolu, nadal koncentruje się on głównie na opanowaniu liter, dźwięków i słów. Będziesz z zachwytem patrzeć, jak Twoje dziecko stawia pierwsze kroki w kierunku czytania, poszerza słownictwo i zapisuje litery alfabetu.
Czego się nauczą dzieci?
Przedszkolaki nauczą się rozpoznawać, pisać, porządkować i liczyć przedmioty do liczby 30. Nauczą się także dodawać i odejmować małe liczby (dodawać z sumą 10 lub mniejszą i odejmować od 10 lub mniej). Skupienie się na dodawaniu i odejmowaniu będzie kontynuowane w drugiej klasie. Pomóż swojemu przedszkolakowi znaleźć numery od 1 do 30 w czasopismach i gazetach. Mogą je wyciąć, przykleić na papierze i ułożyć w kolejności numerycznej. Kiedy jedziesz samochodem lub czekasz w kolejce, zagraj w grę „Co będzie dalej?”
Daj swojemu dziecku numer i poproś, aby zidentyfikowało następujący numer, który może pomóc mu osiągnąć przedszkolne cele. Przed snem poproś je, aby policzyło, ile ma pluszaków i zapytaj: „Ile masz książek o psach? szybko, czy możesz je policzyć?” Zabierz dwie z tych książek i zapytaj: „Ile ich zostało?”. Dzieci nauczą się nazywać i opisywać popularne kształty (koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt). Do końca roku będą w stanie identyfikować, sortować i klasyfikować przedmioty według koloru, rozmiaru i kształtu.
Jak możesz pomóc w domu
Porozmawiaj o właściwościach typowych kształtów: Jak opisałbyś prostokąt? Czym różni się od trójkąta? Dodatkowo możesz wprowadzić grę „Narysuj kształt” i na zmianę rysować z dzieckiem prostokąty, koła i kwadraty. Na koniec zachęć ucznia do segregowania zabawek według typów — mogą zbierać klocki tej samej wielkości w stos lub sortować klocki Lego według koloru. Możesz także wyjąć stare pudełko z guzikami i poprosić dziecko, aby posortowało je według rozmiaru i liczby dziurek.
Aby powtórzyć koncepcję czasu, stale czytaj zegar podczas rutynowych czynności. Używaj i wyjaśniaj słowa takie jak rano, południe, noc, wczoraj, dzisiaj i jutro. Zróbcie razem oś czasu przedstawiającą typowy dzień, z rysunkami regularnych wydarzeń i porą dnia napisaną pod każdym z nich. Oprócz nauki o czasie, 5- i 6-latki mogą nazwać cztery pory roku, więc razem kreślcie zmiany pogody w kalendarzu przez cały rok. Znajdź obrazki ilustrujące pory roku (kolorowe liście, śnieg, kwitnące kwiaty) i omów, co Twoje dziecko na nich widzi. Porozmawiaj o tym, jakie ubrania możesz nosić podczas każdej pory roku.