peleciarki

Peleciarki – o procesie wytwarzania paszy dla zwierząt

Prawdziwym sercem procesu granulowania jest punkt docisku lub obszar, w którym klin paszy znajduje się między walcem a matrycą. Większość innych urządzeń w procesie granulowania jest sprzętem pomocniczym do tego, najważniejszej części granulowania. Istnieją trzy punkty nacisku: rolka działająca na materiał ściska materiał do matrycy, sama matryca ma opór, który może powstrzymać przepływ materiału przez otwory w tej matrycy oraz nacisk wywierany przez walce w połączeniu z naciskami tarcia samego preparatu.

Co powoduje zatykanie się granulatora?

Ciśnienie utrzymuje materiał ściśnięty razem i zapobiega wytryskiwaniu wzdłuż powierzchni matrycy przed rolką. Gdy zwiększymy napęd lub sterowanie o zmiennej prędkości i zwiększymy ilość paszy do granulatora, ilość paszy zagęszcza się wprost proporcjonalnie tuż przed rolką. Innymi słowy, większa siła popycha paszę do punktu zacisku zamiast w dół do otworów matrycy. To zwykle powoduje zatykanie się granulatora. Ta bryła lub mata paszy może gromadzić się przed rolką, utrudniając jej zagniatanie i wpychanie paszy do otworów matrycy. W ten sposób należy zapobiegać przedostawaniu się gwałtownych wzrostów paszy do komory granulacyjnej.

Dystrybucja paszy jest niezwykle ważna na całej powierzchni matrycy i do tego punktu zacisku. Dystrybucja paszy stanowi problem i może spowodować, że podkładka będzie zbyt głęboka i ponownie ograniczyć zdolność rolki do wciskania produktu do otworów matrycy. To zasadniczo ogranicza produkcję. Dlatego ważne jest, aby rolki były ustawiane regularnie, pamiętając, że przepływ paszy przez matrycę powoduje zużycie matrycy od rolek. Rolki należy ustawić w takim punkcie, aby rolka mogła się obracać.

Czy to urządzenie łatwe w obsłudze?

Granulowanie to codzienne ćwiczenie umiejętności i wiedzy. Chociaż do zakończenia procesu granulowania potrzebne są duże urządzenia, powinno stać się oczywiste, że operator jest bezsprzecznie najważniejszym czynnikiem w osiągnięciu dobrej produkcji pelletu i dobrej jakości pelletu. Musi rozumieć proces granulowania i być w stanie dostosować się wielokrotnie w danym dniu do temperatury otoczenia, wilgotności, zmian receptury, warunków składników oraz poziomu wilgotności związanej lub wchodzącej tych składników. Prowadzenie granulatora może być trudnym, trudnym procesem lub dużym wyzwaniem dla jednostki. To w zasadzie staje się jego wyborem, co woli.