KeyShot – cena

Czym jest renderowanie 3D? KeyShot cena

Renderowanie 3D to tworzenie obrazu 2D lub animacji (zbiór wielu obrazów odtwarzanych z określoną szybkością klatek) sceny 3D generowanej przez oprogramowanie komputerowe. Masz trójwymiarowy obiekt, jak kula z gliny. Możesz uformować ten kawałek gliny w dowolny kształt, rozciągając go, zgniatając i obracając. Możesz nawet wyrzeźbić glinę w dzieło sztuki. Powiedzmy, że postanawiasz wyrzeźbić ten kawałek gliny w kształt ludzkiego popiersia. Aby uczynić go bardziej realistycznym, możesz zdecydować się na pomalowanie skóry, dodanie brązowych oczu, pomalowanie włosów i brwi oraz dodanie czerwonego kapelusza.

Zrozumienie wizji

Aby zbudować model, artysta 3D musi zrozumieć projekt. Korzystając z planów, szkiców i obrazów referencyjnych dostarczonych przez klienta, artysta 3D zaczyna od wizualizacji projektu w swojej głowie. Od tego momentu kąty kamery są zwykle uzgadniane na podstawie dwuwymiarowych planów.

Artysta 3D używa specjalistycznego oprogramowania do modelowania 3D w celu stworzenia modelu cyfrowego. Ta faza jest analogiczna do budowania struktury modelu fizycznego, z tą różnicą, że model istnieje tylko cyfrowo. Sprawdź tę listę bezpłatnego oprogramowania do modelowania 3D.

Tekstura i światło 

Artysta 3D nakłada obrazy na modele 3D, aby wyglądały jak najbardziej realistycznie. Ten krok jest analogiczny do malowania fizycznego modelu lub naklejania na niego materiałów i fotografii. W większości przypadków istnieje również konfiguracja materiału. Odnosi się to do ustawień, które kontrolują, czy coś jest matowe, czy błyszczące. Artysta może również modyfikować chropowatość powierzchni i wiele innych parametrów w zależności od używanego oprogramowania. Artysta 3D ustawia światła w scenie 3D, aby odtworzyć rzeczywiste oświetlenie. Ten proces jest podobny do sposobu, w jaki fotograf lub kamerzysta ustawiałby oświetlenie przed zrobieniem zdjęcia, z dodatkiem, że artysta 3D musi ustawić światło słoneczne i oświetlenie otoczenia.

Renderowanie ma miejsce, gdy komputer generuje obraz lub obrazy 2D ze sceny utworzonej w powyższych krokach. Jest to analogiczne do robienia zdjęć w świecie fizycznym. Renderowanie może trwać od ułamka sekundy do kilku dni. Czas renderowania zależy od złożoności sceny i pożądanej jakości. Ten proces jest wykonywany wyłącznie przez komputer. W niektórych przypadkach obrazy są renderowane na dużych klastrach komputerów zwanych farmami renderującymi.