outsourcing IT

Jak działa outsourcing IT? Kraków 

Outsourcing IT to szybko rozwijająca się część branży i wartościowe rozwiązanie dla różnych firm. Zarówno duże firmy, jak i młode startupy czerpią korzyści z outsourcingu dla swoich firm. Takie podejście pomaga obniżyć koszty lub doprowadzić do większej przewagi konkurencyjnej. Ponadto COVID-19 odrzucił ideę, że fizyczna kolokacja zasobów jest konieczna do rozwijania opartej na zaufaniu relacji w miejscu pracy.

3 rodzaje outsourcingu IT

  • Onshore

Jest to proces zatrudniania profesjonalistów, np. Virtline, którzy znajdują się w Twoim mieście lub w pobliżu. To dobra opcja, aby mieć wszystko pod kontrolą w rozsądnych kosztach.

  • Nearshore

To outsourcing w krajach sąsiednich o tej samej strefie czasowej. Wybierając tę ​​opcję, łatwiej jest Ci jeszcze komunikować się z programistami, ta opcja nie zawsze jest opłacalna.

  • Offshore

To outsourcing do innego kraju. Ten typ pozwala zaoszczędzić najwięcej.

Dla przedsiębiorców, zwłaszcza założycieli startupów, outsourcing IT może być kluczem do szybszego rozwoju ich biznesu i zaoszczędzenia większej ilości pieniędzy niż w przypadku małego zespołu wewnętrznego. Duże firmy, takie jak Google, Apple, Facebook, również zlecają część swojej pracy, ponieważ udostępniają ją profesjonalistom o różnym doświadczeniu.

Model oparty na projekcie

Jak to działa: Klient zatrudnia zespół do realizacji części pracy, która jest już zaplanowana i zdefiniowana. Kierownik projektu z wydzielonego zespołu ponosi pełną odpowiedzialność za jakość i wykonanie projektu.

Kiedy stosować: Model outsourcingu IT opartego na projektach jest odpowiedni dla nieskomplikowanych projektów, które mają przewidywalną i dobrze zbadaną funkcjonalność.

Dedykowany model zespołu

Jak to działa: Klient zatrudnia zespół, który stworzy dla niego projekt i będzie pracował tylko nad tym projektem. W przeciwieństwie do modelu projektowego, dedykowany zespół jest bardziej zaangażowany w Twój projekt. W tym modelu zewnętrzny zespół staje się Twoim doradcą technicznym i produktowym. Może więc zaproponować pomysły i proponować alternatywne rozwiązania.

Kiedy stosować: Dedykowany zespół, model outsourcingu IT najlepiej sprawdza się w przypadku start-upów na wczesnym etapie rozwoju, które mają się rozwijać, złożonych długoterminowych projektów, które mają potencjał do rozwoju, oraz projektów o wielu niejasnych wymaganiach. Jeśli chcesz zweryfikować swój pomysł, znaleźć dopasowanie produktu do rynku lub zbudować MVP w celu przetestowania rynku, dedykowany zespół jest najlepszym rozwiązaniem.