Procedury metalograficzne – kolejne fazy wytrącania
Kiedy wzrost fazy pierwotnej zostaje przerwany przez zastępującą reakcję eutektyczną lub perytektyczną, morfologia wzrostu lub fazy pierwotnej zostaje odsłonięta i zachowana w mikrostrukturze. Wygląd może wahać się od struktury dendrytycznej (fasetowanej lub niefasetowanej), jak w brązach fosforowych, w których obserwuje się formy kuliste, do doskonałych prostopadłościanów, jak w stopach zawierających ołów i antymon. Wytrącanie z fazy pierwotnej ma często postać płytek o długich kierunkach krystalograficznych, co szczególnie w przypadku mosiądzów α-ß określane jest jako struktura Widmanstattena.
Inkluzje
Termin ten jest ogólnie zarezerwowany dla rozproszonej drugiej fazy, która nie powstaje w wyniku reakcji wytrącania. Nie ulegają one rozpuszczeniu podczas obróbki na gorąco metalografie pik i układają się w podłużnicach równolegle do kierunku pracy (np. siarczki manganu w stalach lub CuO w twardej miedzi pakowej), w skrajnych przypadkach powodując powstawanie uwarstwień, podobnie jak wtrącenia żużla w kutym żelazie.
- Porowatość
Pustki mogą pojawić się w odlanej Mikrostrukturze. Może istnieć centralna wnęka spowodowana rurą pierwotną lub wtórną. Gaz częściej występuje w postaci dziur, otworów po szpilkach lub wgłębień (terminy synonimiczne), które zamykają się podczas pracy.
- Specjalne warunki
Dotyczą one morfologii grafitu w żeliwach: płatkowej, robakowatej (robakowatej) lub sferoidalnej (sferycznej). Materiał drugiej fazy można również opisać jako włóknisty (a w mosiądzu α-ß) lub rozetę (faza bogata w Fe w brązie manganowym).
Montowanie
Proces ten chroni powierzchnię materiału, wypełnia puste przestrzenie w uszkodzonych (porowatych) materiałach i poprawia obsługę próbek o nieregularnych kształtach. Istnieje wiele sposobów przeprowadzenia tej operacji, a wszystkie z nich zależą od rodzaju obsługiwanego materiału. Są więc: mocowania dociskowe stosowane do metali oraz odlewane żywice montażowe stosowane w elektronice czy ceramice.
Szlifowanie płaskie
Operacja ta stosowana jest głównie w celu zmniejszenia uszkodzeń spowodowanych wcześniej wykonanym cięciem. Mówiąc najogólniej, oznacza to zmniejszenie wielkości cząstek w taki sposób, aby powierzchnia materiału była gotowa do polerowania. Jest rzeczą oczywistą, że na tym etapie należy zachować ostrożność, aby nie spowodować większych szkód niż te spowodowane cięciem.