przecinarka taśmowa

Przecinarka taśmowa – kto z niej korzysta?

Piły taśmowe to bardzo wydajne narzędzia tnące, używane głównie przez stolarzy, ślusarzy i drwali. Ale czym tak naprawdę jest i jak działa to narzędzie? Bez odpowiedniego zrozumienia możesz niewłaściwie wykorzystywać narzędzie, nie wiedząc o tym. Nasz zespół ekspertów szczegółowo omówi poniżej najważniejsze aspekty piły taśmowej.

Co to za urządzenie?

Piła taśmowa to narzędzie tnące z długim ostrzem, które składa się z ciągłej zębatej blachy. Piły taśmowe mogą mieć dwa lub trzy koła, które obracają się non-stop w tej samej płaszczyźnie. Napędzają one ostrze, które tnie wszystko, co je karmisz. W zależności od ostrza piła taśmowa może ciąć plastik, drewno, a nawet metal. Piły taśmowe są dostępne w różnych rozmiarach i konfiguracjach. Konfiguracja jest znana jako liczba zębów na cal lub TPI i jest kluczowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy zakupie pił taśmowych.

Piły taśmowe wymagają również silnika do pracy. Moc silnika jest mierzona w amperach, a typowe wartości znamionowe to 2,5 A i 3,5 A. Podobnie jak w przypadku pił stołowych, do piły taśmowej potrzebny jest stojak. Niektóre modele mają własne stojaki, chociaż są one zwykle droższe. Inne są dostarczane jako przenośne jednostki z ostrzem, silnikiem i innymi niezbędnymi akcesoriami. Po zakupie musisz znaleźć stolik.

Przeznaczenie piły taśmowej

Aby spojrzeć z szerszej perspektywy na to, czym jest piła taśmowa, nasi eksperci omówią cel i zastosowania tego narzędzia. Głównym celem piły taśmowej jest cięcie. Podobnie jak wiele innych pił, jest używana przez pracowników do szybkiego i skutecznego przecinania elementów projektu. Równomiernie rozmieszczone zęby na ostrzu umożliwiają precyzyjne cięcie, niezależnie od materiału. Nasz zespół szczególnie lubi piły taśmowe ze względu na ich równomierne cięcie.

Piły taśmowe doskonale nadają się również do cięcia nieregularnych kształtów, których inne piły po prostu nie są w stanie osiągnąć. Stała pozycja pionowa ułatwia zmianę orientacji drewna w dowolnym kierunku i uzyskanie pożądanego cięcia. Ta wszechstronność sprawia, że doskonale nadają się również do ponownego wykorzystania drewna. Niektórzy stolarze uwielbiają piłę taśmową, ponieważ ciągnie trociny pod stołem i z dala od cięcia. Może to być znaczącą zaletą, ponieważ zapewnia lepszą widoczność i zapewnia bardziej aktywną kontrolę nad tym, co tniesz.